top of page
Untitled158_20200831223426.png

Zahir ud-Din Muhammad Babur

"Selles ajaloos olen ma hoidnud rangelt kinni põhimõttest, et igas asjas tuleb jõuda tõeni ning et igast sündmusest tuleb kirjutada täpselt nõnda, nagu see juhtus... Seetõttu olen ma kirjutanud nii heast kui ka halvast..."- keiser Babur

Ei tasu alahinnata võimu ja suursugusust, mis iseloomustas Moguli impeeriumit, omalajal võis seda lausa pidada võrdväärseks Osmanitega. Selle hiigelriigi mõju on tänapäevani tunda, umbes 20 protsenti rahvastikust elab territooriumil, mis kunagi kuulus Muguli valitsejate valdusesse ning nende alluvuses olid nüüdisajal tuntud riigid: Afghanistan, Pakistan, India, Bangladesh ja Myanmar. “Baburi koomiks” keskendub selle võimsa riigi rajajale, tema kaasahaaravatele seiklustele ning peadpööritavale elule. Baburi edulugu on muljetavaldav ning lisaks ohtratele võitudele lahinguväljal kaunistasid meest ka mitmed anded. Ta oli kiidetud kirjanik ja helilooja, kes lõi uue eristatava ilukirjastiili, nimega baburi,  tema teiseks suureks kireks võib pidada aiandust. Näiteks rajas ta Kabulisse Baburi aia, kaunis park, kus ühtlasi ka Babur ise igavest und magab. Mulle meeldis enim Baburi iseloom, teda on kirjeldatud kui inimlikku ja lahket valitsejat, vaatamata elu raskustele suutis ta säilitada lapseliku siiruse ja elurõõmu. Seda koomiksit tehes on nii Babur kui ka tema tegelaskuju mulle väga armsaks saanud ning loodan, et lugeja tunneb koomiksi üle sama palju rõõmu kui minagi.   

Huvilisel tasuks kindlasti ka vaadata Baburi memuaari, mis on vanim säilinud islami valitseja  päevik. Siin on Akbari (Baburi lapselapse)  ajal tõlgitud ja illustreeritud versioon sellest ajaloolisest raamatust.

http://www.bl.uk/manuscripts/FullDisplay.aspx?ref=Or_3714

bottom of page